PROJEKTY REALIZOWANE W RAMACH CM UWM:
Projekt: Wspólne zdrowie ludzi i zwierząt: od zrównoważonej produkcji żywności po nowatorskie terapie
UWM w Olsztynie otrzymał środki z ministerialnego programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) na badania nad wspólnym zdrowiem ludzi i zwierząt. Budżet projektu na lata 2024-2027 to prawie 24,5 miliona złotych. Po raz pierwszy mogą skorzystać z niego także studenci. Mogą brać udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, targach, konkursach, a studenckie koła naukowe mogą starać się o dofinansowanie swojej działalności.
Wsparciem po raz pierwszy została objęta dyscyplina nauki medyczne, w ramach której będzie realizowany projekt pt. „Wspólne zdrowie ludzi i zwierząt: od zrównoważonej produkcji żywności po nowatorskie terapie”.
Projekt: MedEd PolyTrauma VR: Increasing quality of emergency medicine education through polytrauma virtual reality training
został pozytywnie rozpatrzony w ramach Akcji 2 Partnerstwa na rzecz współpracy, Partnerstwa współpracy (KA220-HED) w ramach sektora Szkolnictwo wyższe w programie Erasmus+. Udział w tym międzynarodowym projekcie biorą Vilnius University (Litwa), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Gluk Media (Litwa) oraz University of Franche-Comte (Francja).
Motywacją do naszego projektu jest rozpoznanie poważnych wyzwań w obecnej edukacji medycyny ratunkowej i pilna potrzeba innowacyjnych rozwiązań. Tradycyjne metody nauczania często nie zapewniają studentom medycyny realistycznych scenariuszy szkoleniowych, szczególnie w zakresie leczenia pacjentów z urazami wielonarządowymi. Możliwości szkolenia praktycznego są ograniczone, szczególnie dla studentów w mniejszych lub odległych szpitalach, a rosnąca rola technologii w opiece zdrowotnej wymaga rozwoju umiejętności cyfrowych i kompetencji wśród pracowników służby zdrowia. Realizując nasz projekt, chcemy zrewolucjonizować edukację medycyny ratunkowej, wykorzystując technologię rzeczywistości wirtualnej (VR), aby zapewnić studentom wciągające i interaktywne doświadczenia edukacyjne. Nasze skupienie się na scenariuszach urazów wielonarządowych wypełnia istotną lukę w istniejących metodologiach szkoleniowych, umożliwiając studentom ćwiczenie podejmowania decyzji i umiejętności krytycznych w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. Jednym z kluczowych aspektów naszej innowacji jest kompleksowy rozwój realistycznych scenariuszy z urazami wielonarządowymi, które stanowią podstawę edukacyjnego narzędzia VR. W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań szkoleniowych VR, którym często brakuje interaktywnej funkcjonalności dla nauczycieli i które ograniczają się do pasywnych doświadczeń oglądania dla studentów, nasz projekt ma na celu zrewolucjonizowanie szkoleń VR poprzez włączenie funkcji dostosowanych do potrzeb edukatorów i zintegrowanie modułów VR z codziennym procesem edukacyjnym. Ponadto nasze podejście oparte na współpracy z instytucjami partnerskimi i interesariuszami zapewnia, że opracowane moduły szkoleniowe VR spełniają najwyższe standardy edukacji medycznej.
Projekt: Ograniczenie śmiertelności w przebiegu COVID-19 poprzez poszukiwanie mechanizmów i metod terapii zespołu burzy cytokinowej
Głównym celem projektu było odkrycie mechanizmów zespołu burzy cytokinowej (CSS) oraz opracowanie i przetestowanie metod terapeutycznego zapobiegania lub leczenia tego stanu. Pilnie potrzebne było wyjaśnienie mechanizmów prowadzących do rozwoju CSS podczas COVID-19 i odkrycie metod na przeciwdziałanie tej nadmiernej aktywacji układu odpornościowego, aby zmniejszyć śmiertelność SARS-CoV-2.
Projekt: STRATEGMED “NeuStemGen”
Projekt pt.: „Innowacyjna strategia diagnostyki, profilaktyki i adiuwantowej terapii wybranych schorzeń neurodegeneracyjnych w populacji polskiej” – akronim NeuStemGen. Projekt był współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu STRATEGMED. Projekt zakładał realizację zadań fazy badawczej oraz wdrożeniowej z zakresu neurologii, okulistyki, genetyki i bioinformatyki a planowany okres realizacji projektu wynosił 36 m-cy.
STRATEGMED to pierwszy program strategiczny stworzony przez Radę NCBR na podstawie Krajowego Programu Badań. Jest on odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, wzrost zachorowalności na choroby przewlekłe oraz rosnące koszty opieki medycznej. Jako największe zagrożenie zdrowotne w perspektywie najbliższych lat określa on choroby cywilizacyjne, takie jak nowotwory złośliwe, choroby układu krążenia, a także choroby neurodegeneracyjne.
Projekt NeuStemGen był realizowany przez Konsorcjum Naukowe, w którego skład weszły: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Genomed Spólka Akcyjna, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Fundacja Ewy Błaszczyk “AKOGO”.
Projekt: Zastosowanie progenitorów glejowych w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego” o akronimie GRP&ALS
Projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu strategicznego „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED I.
Projekt GRP&ALS był realizowany przez Konsorcjum Naukowe, w którego skład weszły: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Lider), Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN, Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, VetRegen (partner biznesowy), Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie.
Projekt: Współpraca Collegium Medicum UWM w Olsztynie z Lithuanian University of Health Sciences (LSMU) in Kaunas, Litwa
Współpraca naukowo-badawcza oraz dydaktyczna między Uniwersytetem Warmińsko – Mazurskim w Olsztynie, Collegium Medicum a Litewskim Uniwersytetem Nauk o Zdrowiu - Lithuanian University of Health Sciences (LSMU) in Kaunas, Lithuania, rozpoczęła się na mocy porozumień zawartych w 2010 roku oraz 2017 roku.
Koordynatorem działań jest prof. dr hab. n. med. Ireneusz M. Kowalski, inicjator zawartych porozumień, Kierownik Katedry Rehabilitacji i Ortopedii, Wydziału Lekarskiego.
Zgodnie z zapisami porozumienia z 2017 roku przedmiotem współpracy jest m.in.:
- prowadzenie wspólnych badań naukowych,
- wymiana wiedzy między pracownikami naukowo-dydaktycznymi,
- wspólne publikowanie prac naukowych
- wymiana studentów i pracowników akademickich